جزئیات خبر


سرپرست موسسه دامپروری صنعتی قدس از دغدغه‌های کاهش مصرف شیر می‌گوید؛

سرانه مصرف شیر سالانه هر ایرانی تنها 60 لیتر است

سرانه مصرف شیر سالانه هر ایرانی تنها 60 لیتر است
1395/5/17

سرپرست موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی گفت: مصرف سرانه شیر در ایران حدود 60 لیتر است، در حالی که این رقم در کشورهای توسعه یافته نزدیک به 350 لیتر می باشد.

مهندس محمد صادقی شاهرخت در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: میزان مصرف سرانه نوشابه گازدار در کشور ایران حدود 2 برابر میزان کشورهای اروپایی است اما متاسفانه مصرف سرانه شیر در ایران یک سوم کشورهای پیشرفته می باشد.

وی یکی از راه های کاهش قیمت شیر را وضع مالیات برای محصولات مضری همچون نوشابه عنوان کرد و افزود: یکی از راهکارهای بهبود کیفیت تغذیه جامعه و افزایش میزان مصرف شیر و لبنیات و همچنین کاهش مواد خوراکی مضر مثل نوشابه های گازدار، وضع مالیات برای این مواد مضر است.

صادقی شاهرخت ادامه داد: بدین ترتیب قیمت این محصولات مضر افزایش یافته و از مالیات به دست آمده از آن می توان به عنوان یارانه برای ارزان نگه داشتن شیر و لبنیات استفاده کرد.

وی با بیان این که بر اساس نظر محققان تغذیه و رژیم غذایی، افراد بزرگسال باید روزانه 3 لیوان شیر کم چرب یا بدون چربی بنوشند، خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات مختلف نشان داده افرادی که حداقل یک لیوان شیر در روز می نوشند، در تست های مربوط به عملکرد مغز موفق تر عمل می کنند.

صادقی شاهرخت اضافه کرد: این ماده غذایی ارزشمند، از اختلال عملکرد مغز و بروز برخی مشکلات روانی پیشگیری می کند، چراکه یکی از دلایل بهبود عملکرد مغز نیز مصرف لبنیات تازه است.

138-95            

نظر شما