جزئیات خبر


در مؤسسه دامپرورى صنعتى قدس رضوى روزانه 145 تن شیرتولید می شود

در مؤسسه دامپرورى صنعتى قدس رضوى روزانه 145 تن شیرتولید می شود
1396/4/7

بزرگترین تولیدکننده شیر با کیفیت در شرق کشور
 
مؤسسه دامپرورى صنعتى قدس رضوى با تولید روزانه 145 تن شیر باکیفیت (در مجموع مجتمع هاى دامپرورى تحت پوشش آن) به عنوان بزرگترین تولید کننده شیر باکیفیت در منطقه شرق کشور مطرح شده است. سرپرست این مؤسسه در گفت وگو با خبرنگار قدس با بیان این مطلب اظهار داشت:
این مؤسسه به عنوان یکى از مؤسسه های زیرمجموعه سازمان اقتصادى رضوى ازسال 1389 تا 1391 بتدریج دامداری های آستان قدس رضوی را تحت پوشش قرار داد، به گونه ای که هم اکنون 6 مجتمع دامدارى صنعتى شامل: مجتمع دامپرورى رضوى(واقع در شهرستان تربت حیدریه)، مجتمع دامپرورى اسفراین، مجتمع دامپرورى کنه بیست رضوى(واقع در حومه شهر مشهد) و مجتمع های دامدارى مزرعه نمونه(فازهاى یک، دو و سه)  در محل مزرعه نمونه آستان قدس رضوی زیرمجموعه این مؤسسه مشغول فعالیت است.  مهندس محمد صادقى شاهرخت ادامه داد : هم اکنون حدود 11 هزار رأس دام درمجتمع های دامپرورى تحت پوشش این مؤسسه وجود دارد که از این شمار حدود4000رأس گاو شیرى و بقیه گاو غیرشیرى است. وى تصریح کرد: این مؤسسه با هدف تجمیع در مدیریت، برنامه ریزى تخصصى در تولید، افزایش بهره ورى، تجمیع در فروش محصول تولیدى (شیر و گوشت قرمز و ...) تجمیع در تهیه و خرید موارد مورد نیاز دامداری های آستان قدس رضوی و... تشکیل و با سیاستگذاری ها و تعیین خط مشى فعالیت مجتمع های دامپرورى موجود درآستان قدس رضوی (زیرمجموعه سازمان اقتصادى رضوى)  به انجام امور و تلاش براى دستیابى به اهداف مورد نظر مشغول است.

وى تأکید کرد: علاوه بر شیر باکیفیت، یکى دیگر از تولیدات این مؤسسه تولید تلیسه آبستن اصلاح نژاد شده است که در جهت تولید دام مولد در بازارهاى داخلى کشور و صادرات آن به بازارهاى جهانى می تواند مورد استفاده متقاضیان فعال در عرصه تولید دام در داخل و خارج قرار گیرد.
وى در مورد نژاد دامهاى موجود در مجتمع های این مؤسسه اظهار داشت: دامهای موجود در مجتمع های تحت پوشش این مؤسسه از نژاد اصیل رجیستر اصلاح نژادى هلشتاین است که نژاد مرغوب و مطلوب در ایران و بیشتر کشورهاى جهان به شمار می رود. مهندس صادقى اضافه کرد: یکى از مهمترین علل انتخاب نژاد هلشتاین که برترین نژاد شیرى در دنیاست، قابلیت سازگارى با اقلیم های گوناگون در شرایط مختلف آب و هوایى است.
 
جایگاه مؤسسه در استان و کشور
 
وى در زمینه محصول تولیدى در مجتمع های تحت پوشش این مؤسسه گفت: براساس شاخص ها و استانداردهاى علمى و جهانى، شیر تولیدى مجتمع های این  مؤسسه از لحاظ بار میکروبى از نظر کیفیت مطلوب و مرغوب، در صدر گروهها قرار دارد. مهندس صادقى تصریح کرد: بار میکروبى متوسط قابل قبول از لحاظ استانداردهاى بین المللى و جهانى بین 200 هزار تا 500هزار (در واحد میلى لیتر) است و این درحالى است که شیر تولیدى مجتمع های این مؤسسه داراى بار میکروبى زیر 100 هزار (در واحد میلى لیتر) بوده که این خود نشان دهنده مرغوبیت و کیفیت مطلوب و بالاى آن از نظر تطابق با معیارها و شاخصهاى جهانى و بین المللى است.
 وى افزود: این مؤسسه با تولید روزانه حدود 145 تن شیر باکیفیت و مرغوب از حدود 4000 رأس گاو شیرى، به عنوان بزرگترین تولید کننده شیر باکیفیت در منطقه شرق کشور مطرح بوده و در سطح کشور نیز، شیر تولیدى مجتمع های این مؤسسه همواره جزء بهترین و باکیفیت ترین شیرهاى تولیدى در سطح ایران به شمار می آید ، به گونه ای که میتوان گفت از نظر تطابق با معیارها، شاخص ها و استانداردهاى علمى و جهانى در عرصه تولید شیر، شیر تولیدى مجتمع های این مؤسسه همواره در رده هاى بالا و ممتاز طبقه بندى این محصول
از نظر کیفیت در ایران مطرح است. وى تأکیدکرد: بازدیدهاى مداوم و دوره اى مراجع مرتبط مانند سازمان دامپزشکى کشور، وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه گاوداران ایران و... و گزارشهاى ارسالى از سوى سازمانها و دستگا ههاى مربوط، همواره مؤید این ادعاست.
مهندس صادقى یادآور شد: شیر تولیدى مجتمع های  این مؤسسه علاوه بر تأمین شیر مورد نیاز شرکت فراورد ه هاى لبنى رضوى به سایر متقاضیان خرید، در سطح استانهاى خراسان و کشور ارسال می شود، به گونه اى که به لحاظ کیفیت بالا و مناسب شیر تولیدى مربوط، عموماً مجتمع های تولیدى محصولات لبنى بزرگ و مطرح در سطح کشور و استان متقاضى خرید این فراورده هستند.
 
فعالیت مؤسسه به روایت آمار و ارقام
 
وى در زمینه فعالیت مجتمع های تحت پوشش این مؤسسه به طور خلاصه به آمار و ارقام ذیل اشاره کرد:
شمار کل دام موجود: 11 هزار رأس (4000 رأس گاو شیرى، 7000 رأس گاو  غیرشیرى)  میزان کل شیر تولیدى 145 تن (در مجموع مجتمع های تحت پوشش)روزانه،4500 تن ماهیانه و 53 هزار تن سالیانه. شمار دام شیرى و غیرشیرى به تفکیک مجتمع: مجتمع دامپرورى رضوى (تربت حیدریه )(شیرى 650رأس، غیر شیرى1050 رأس) ، اسفراین(550 رأس شیرى، 1050رأس غیرشیرى) ، مجتمع کنه بیست رضوى ( 850 رأس شیرى، 1450رأس غیرشیرى) ، مجتمع مزرعه نمونه با داشتن سه فاز (فاز یک650 رأس شیرى، 1150 رأس غیر شیرى، فاز دو600رأس شیرى، 1050 رأس  غیرشیرى، فاز سه700رأس شیرى، 1250 رأس  غیرشیرى) میزان تولید گوشت قرمز: سالانه حدود 3200 رأس دام  گوشتى براى تولید گوشت   قرمز و 1000 رأس گوساله براى پرواربندى راهى بازار شده است.فروش سالیانه تلیسه آبستن اصلاح نژادشده500 رأس، بزرگترین مجتمع تحت پوشش، مجتمع  دامپرورى کنه بیست رضوى با داشتن 850رأس دام شیرى و تولید روزانه حدود 35 تن شیر با کیفیت A++ ( شیر خشک نوزاد ) IMFgrade، میزان تولید شیر در مزرعه نمونه، باداشتن سه فاز مجتمع دامپرورى جداگانه تقریبا روزانه در مجموع سه فاز، حدود 66 تن (سهم هر فاز حدود 22 تن)
85-96

نظر شما