جزئیات خبر


تولید شیر برای غذای کودک؛ برگ زرینی از توان‌مندی فنی موسسه دامپروری رضوی

تولید شیر برای غذای کودک؛  برگ زرینی از توان‌مندی فنی موسسه دامپروری رضوی
1396/6/13

شیر، کالا و محصولی استراتژیک است که وعده غذایی اصلی 2 نسل بسیار آسیب‌پذیر، یعنی نوزادان - کودکان و سالمندان جامعه را شامل می‌شود. لذا تولید شیر با کیفیت، ضامن سلامتی جامعه و نشان‌دهنده اهمیت این محصول استراتژیک و به تبع آن سایر مشتقات لبنیات است. موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی، علاوه بر عرضه شیر کیفی و سالم، با تولید شیر IMF grade برای تهیه شیر خشک نوزاد که کالایی صددرصد وارداتی در کشور بوده، توانسته است با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب، تولیت آستان قدس رضوی و همچنین سازمان اقتصادی رضوی، گام‌های مؤثری را در این راستا بردارد که در ادامه گزارشی از اثرات مثبت این موفقیت در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی می‌خوانید.
 
خودکفایی در تامین شیر برای غذای کودک
از گذشته های دور به خاطر داریم که همیشه در کشور، شیر خشک نوزاد به صورت واردات صددرصدی بوده و حتی در دولت نیز به این موضوع یارانه اختصاص داده می‌شده است. تولید و خودکفایی در حوزه استحصال چنین شیری که قابلیت تولید در پروسه بسیار فنی و تخصصی شیر خشک نوزاد را داشته باشد، یکی از اقدامات ارزشمند موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی می‌باشد که قطعا گامی موثر در راستای تامین امنیت غذایی کشور با دو محور جلوگیری از واردات و خروج ارز و همچنین تولید غذای سالم به شمار می‌رود.
 
ایجاد انگیزه برای تولید غذای سالم
دستیابی موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی به خودکفایی در تامین مواد اولیه یعنی شیر با کیفیت برای غذای کودک به عنوان محصولی استراتژیک، علاوه بر نشان دادن توانمندی فنی و دانش بنیان تمامی تولیدکنندگان کشور، می‌تواند فرصت و انگیزه موثری برای سایر شرکت‌های تولیدکننده محصولات غذایی در آستان قدس رضوی باشد که اهداف عمده و هم‌زمان را برایشان به ارمغان خواهد آورد. به این ترتیب، با انجام این کار، در وهله نخست، نسبت به تولید غذای سالم (healthy food) در کشور اقدام می‌شود که با سبقه کاری و ذات مقتضیات تولیدی دستگاه آستان قدس رضوی، هم‌خوانی و هم‌سویی کامل دارد. تحقق این امر در مرحله بعدی نیز باعث جلوگیری از واردات کالاهای مشابه با کیفیت یا بی کیفیت خارجی و در عین حال، خودکفایی در تولید محصولات غذایی و تامین امنیت زنجیره غذایی خواهد شد.
 
 
حضور در بازارهای خارجی
یکی از دلایل عمده عدم امکان صادرات موفق محصولات غذایی توسط کشورمان، نرسیدن به حد نصاب استانداردهای کیفی مد نظر سایر کشورها است؛ بر این اساس تولید محصولاتی از این دست که بتوان از آن به عنوان غذای سالم نام برد، راهگشای صدور این محصولات به کشورهای خارجی، حضور در بازارهای جدید و کاهش فشار رکود حاکم بر بازار داخلی خواهد بود که خوشبختانه آغاز این حرکت، توسط موسسه دامپروی صنعتی قدس رضوی به عنوان مجموعه‌ای پیش‌تاز و پیش‌گام در این عرصه، انجام شده است. از طرفی، افزایش تولید محصولات غذایی با قابلیت صادرات، علاوه بر این که امری مفید و حیاتی برای کشور به شمار می‌رود، از همه مهم‌تر برای تولیدکنندگان نیز باعث شکوفایی اقتصادی و رشد شاخص‌های عملکرد مالی و بازرگانی خواهد شد که به نوبه خود، عامل اصلی انگیزه اقتصادی به حساب می‌آید.
 
ارتقاء کیفیت؛ اولویت نخست
هدف موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی از تولید شیر IMF grade برای تهیه شیر خشک نوزاد، در وهله نخست ارتقاء کیفیت و سپس جنبه اقتصادی محصول بوده است. بدیهی است افزایش کیفیت تولید محصول، ناشی از سلسله عملیات فنی و بهداشتی در تولید است، به این معنی که تولید چنین شیر با کیفیتی، حکایت از این دارد که تمامی امور تولید شیر اعم از مکان دامپروری تا خود دام یا محل شیردوشی و حتی سلامت کارگران و سایر شرایط تولید، همه و همه در حالت استاندارد و ثبات قرار گرفته است و این موضوع به خودی خود افزایش منفعت اقتصادی دامپروری را در پی خواهد داشت. در واقع ارتقاء کیفیت و سپس رشد اقتصادی، 2 موضوع جدا و منفک نبوده و طبیعتا در حوزه تولید شیر، هر چقدر کیفیت افزایش پیدا کند، بهره‌وری اقتصادی هم توامان بالا خواهد رفت.
 
موفقیتی در راستای اقتصاد مقاومتی
در بند دوم سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی آمده است: «پیش‌تازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه». تولید شیر کیفی با مولفه‌هایی فراتر از استاندارد بین‌المللی که امروز در واحد دامپروری کنه بیست موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی به منصه ظهور رسیده، حاصل اصلاحات و اقدامات فنی و دانش‌بنیان متخصصان این موسسه بوده است. همچنین در بند ششم سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی و تلاش برای کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص، اشاره شده است. متاسفانه شیر خشک نوزاد در کشور ما وارداتی بوده است، حال این که اکنون با تولید شیر موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی و اخذ کیفیت قابل قبول بین‌المللی، از واردات آن تا حدودی کاسته شده است. علاوه بر این، در بند هفتم سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، بر تأمین امنیت غذا و افزایش کمی و کیفی تولید مواد اولیه و کالا، تاکید شده است که این موضوع با توجه به تلاش خالصانه و تخصص متعهدانه موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی، منطبق بر اقدامات انجام شده، است.
گزارشگر: هدی زاهدی
207-96

نظر شما